Dignitana
I kölvattnet på nyheten om ordern från den europeiske partnern släpptes kvartalsrapporten för det tredje kvartalet (en dag tidigare än planerat). 17 MSEK i försäljning för de första nio månaderna tyder på att det som utlovats blir ett baktungt år. Inga konstigheter och vi gör bedömningen att Dignitana kommer att hamna på en omsättning runt den tidigare prognosen på 25 MSEK. Detta är lägre än vad vi tidigare räknat med, men det är å andra sidan inte på basis av vad bolaget presterar i år som vi varit, och är, positiva. Bolaget levererar vad de tidigare sagt och vi har varit lite för optimistiska. Försäljningen har blivit förskjuten i förhållande till vår prognos och i rådande klimat är det inget som förvånar. Dock är det för vad som ska hända de närmsta åren som vi gillar Dignitana och där ser det bra ut. Runt 200 system nästa år är rimligt att anta och 2013 kommer både USA och Japan in i leken, marknader som alltså skall adderas till de befintliga.
Dignitanas kassaflöde var rejält negativt, men detta beror enligt VD Waleij på en betydande förskottsbetalning till leverantören Kitron under kvartalet. Vi har redan fått besked om försäljning på minst 13 system under sista kvartalet varför vi tror att Dignitana kommer att vara kassaflödespositiva då. Kassan på 2,5 MSEK ska matchas mot lager och förskottsbetalning på ca 10 MSEK - ett värde som borde vara värt ca det dubbla när försäljning är bokad.
Dignitana flaggar som de gjort de senaste kvartalsrapporterna om att kapitalisering kan komma att genomföras för lansering i USA eller nytt affärsområde, läs Braincool. Vi tror inte att det är aktuellt att genomföra en nyemission nu, dels för att marknaden är riktigt sur men också för att det inte behövs. Lansering i USA kommer att ske i slutet på 2012 som tidigast men skulle inte behöva vara så kassaflödeskrävande som man tror. DigniCapsystem kommer att ställas ut på sjukhusen mot att dessa köper ett förutbestämt antal behandlingar och dessa kommer att finansiera Dignitanas självkostnad för systemet. Vidare är det numera så att Dignitana är ett rörelsedrivande bolag som nästa år förmodligen kommer att ha en omsättning minst en bit norr om 40 MSEK och kommer därmed självklart att kunna låna pengar för att finansiera eventuell kortsiktig likviditetsbrist beroende på stark försäljning.
Aggressiva satsningar på USA och Braincool kommer dock sannolikt någon gång i framtiden att kräva nytt kapital men vi tvivlar på att en företrädesemission är det effektivaste sättet att ta in kapital. Dignitana har visat att ett globalt medicinteknikbolag är beredda att betala stora pengar för rätten att marknadsföra deras produkter. Sannolikt finns det andra aktörer som är beredda att vara med och finansiera en USA-satsning. Finansiering är således en ickefråga för oss i stunden.
Vidare meddelar bolaget att det pågår en jämförande studie mellan tre olika skalpkylningssystem vid Royal Marsden i London och det verkar som studien är i sitt slutskede eftersom Dignitana fått reda på resultaten för Dignicap. Studien är oberoende men kommer att vara guld värd ur marknadsföringssynpunkt om den som tidigare studier visar att Dignitana är det bästa systemet.